28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Tężnia solankowa już ukończona. Kiedy zacznie działać?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tężnia solankowa już ukończona. Kiedy zacznie działać?

Zakończyły się prace w Parku Odlewników, gdzie powstawała tężnia solankowa realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

W tym tygodniu zakończyły się prace przy tężni solankowej w parku śremskich odlewników. Obiekt to zwycięski pomysł Grzegorza Wiśniewskiego realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Gmina na budowę tężni solankowej w parku wydała 240 tys. zł. To więcej, jak pierwotnie zakładano. Wg wyliczeń ratusza, przy ogłaszaniu pierwszego przetargu na budowę tężni, zakładano, że kosztować ona będzie do 190 tys. zł. Tyle też zaplanowano na ten cel. Realia jednak były zdecydowanie inne i gmina postanowiła dołożyć brakujące pieniądze, aby ten cel zrealizować.

Jakie korzyści przynosi tężnia? Najprościej mówiąc – zdrowotne. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Chociaż obiekt już stoi, to swoich leczniczych działań nie będzie śremianom poznać w tym roku. Zimą nie będzie ona czynna, więc jej uruchomienie najwcześniej spodziewane jest na wiosnę.

Kiedy obiekt powstawał wielu mieszkańców miasta uważało, że lokalizacja jest zła z uwagi na częste akty wandalizmu w parku. Okazuje się, że i na to znalazł się sposób. Tężnia monitorowana jest całodobowo przez system czterech kamer, które rejestrują wszystko, co dzieje się wokół tężni jak i w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...