14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Patryk utonął. Sąd Okręgowy skazał ratowników
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Patryk utonął. Sąd Okręgowy skazał ratowników

W miniony wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie utonięcia 11-letniego Patryka ze Śremu. Tragiczny wypadek wydarzył się przed ośmioma laty w Termach Maltańskich.

Chłopiec wraz z grupą uczniów ze szkoły udał się do poznańskich Term w ramach wycieczki zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Patryk wszedł do basenu ze sztuczną falą. Tam ostatecznie znalazł się na kilka minut pod wodą, a kilka dni później zmarł w szpitalu.

Prokuratura winą za zdarzenia obarczyła trzech ratowników: Stanisława W., Pawła L. i Przemysława P. Cała trójka w minionym roku stanęła przed sądem I instancji, który uznał ich winnych nieumyślnego spowodowania śmierci. 10 listopada tego roku sąd II instancji w dużej mierze podtrzymał wcześniejszy wyrok skazując całą trójkę.

Cała trójka w 2019 roku została skazana na 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu na okres 3 lat, roczny zakaz wykonywania zawodu ratownika oraz mieli zapłacić po 20 tys. zł nawiązki rodzinie chłopca.

Zarówno rodzina Patryka jak i prokuratura odwołały się od wyroku. Domagano się m.in. dłuższego okresu zakazu wykonywania zawodu ratownika.

Sąd Okręgowy wydając wyrok nie uwzględnił apelacji. W zasadzie utrzymał to, co zasądził sąd rejonowy z jedyną tylko różnicą, że zmienił wyrok w zakresie nawiązki dla rodziny chłopca. Zniósł to całkowicie. Jak tłumaczył sędzia w 2012 roku przepisy nie pozwalały zasądzić na rzecz rodziny zmarłego nawiązki, a sąd prowadząc postępowanie bierze pod uwagę przepisy z dnia, kiedy doszło do tragedii.

Wyrok jest prawomocny.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...