12.2 C
Śrem
niedziela, 16 maja, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Tak wygląda zdalne nauczanie w czasach pandemii
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak wygląda zdalne nauczanie w czasach pandemii

Za nami pierwsze tygodnie ze zdalnym nauczaniem. Dzieci klas 4-8 oraz młodzież od kilku tygodni spotykają się ze swoimi nauczycielami przed ekranem monitora. Jak to wygląda w praktyce? Na ile stabilne są łącza? Poprosiliśmy dyrektorów szkół o krótkie podsumowanie.

Decyzją rządu większość dzieci przeszła na zdalne nauczanie. Jedynie maluchy z klas 1-3 wciąż biorą udział w tradycyjnym nauczaniu. Mali uczniowie dzielnie maszerują do szkół, a pozostali w tym czasie mierzą się z nowym wyzwaniem. To się jednak zmieni od poniedziałku, 9 listopada. Wówczas wszystkie dzieci przejdą na zdalne nauczanie.

Gmina Śrem zdecydowała, by nauczyciele prowadzili zdalne nauczanie ze szkół, zgodnie z obowiązującym planem lekcji. – Aktualnie wszyscy nauczyciele pracują zdalnie w szkole i jest to decyzja wszystkich szkół w gminie Śrem. W naszej placówce łącze internetowe działa. Występują małe zawieszenia, ale nie odnotowano większych problemów. Wszyscy uczniowie od 4 klasy do 8 zostali przeszkoleni w zakresie Microsoft Teams. Informatyk od dawna na lekcjach wdrażał system oraz logowanie. Nie wystąpiły żadne zakłócenia, tylko część rodzin miała problemy z sprzętem komputerowym lub zanikaniem internetu – wyjaśnia Marcin Szydłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowie.

Problem z łączem?

Większość placówek w powiecie śremskim nie zgłasza problemów z łączami. Choć dyrektorzy nie ukrywają, że mogło by być lepiej. – Jak do tej pory łącze zapewnia stabilną pracę online, choć chciałoby się „więcej” – mówi Piotr Karliński, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie.

Również w wiejskiej gminie, jaką jest gmina Brodnica sytuacja z nauczaniem zdalnym wygląda dość optymistycznie. Na trzy szkoły podstawowe, które znajdują się w Manieczkach, Brodnicy oraz Iłówcu tylko jedna ma problem z płynnym prowadzeniem zajęć w formie zdalnej. To podstawówka w Brodnicy.

Problemy placówki w zasadzie nie są spowodowane z jej winy. Szkoła ma odpowiedni system wewnętrzny, ale od kilku lat nie mogą się doprosić o podłączenie do systemu zewnętrznego. Firma, która zajmuje się tymi zagadnieniami pracuje na terenie innego województwa i nie ma fizycznych możliwości dotarcia do szkoły w Brodnicy, aby ten system zaimplementować. To oznacza, że szkoła korzysta z sieci internetowej o wątpliwej jakości, stąd częste problemy z prowadzeniem zajęć online.

Braki w sprzęcie

Takich problemów nie mają szkoły w Manieczkach oraz Iłówcu. Tam, kiedy była możliwość skorzystania z podłączenie dyrekcja wyraziła na to zgodę i zajęcia online odbywają się właściwie. Kłopoty są jednak inne. Mianowicie brakuje sprzętu, z którego mogą korzystać uczniowie oraz nauczyciele.

Mamy sytuacje, w których brakuje nam komputerów do zdalnej nauki – mówi Marcin Majsner, dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Manieczkach. – Sprzęt otrzymany od gminy został rozdysponowany dla uczniów i nauczycieli, którzy również z niego korzystają – wyjaśnia

Problemy w zdalnym nauczaniu leżą także po drugiej stronie łącza internetowego. Na terenie wsi nierzadko to uczniowie mają problem z poprawnie działającą siecią internetową. Coraz częściej jednak te sytuacje są rzadkością, a szerokopasmowy internet jest dostępny w coraz to większym zasięgu. Jednak jak mówi Marcin Majsner, zdarzają się sytuacje, gdy ucznia rozłącza i wyrzuca z zajęć. – Czasami takie sytuacje się zdarzają i nic na to nie poradzimy – dopowiada.

Podobne doświadczenia ma większość uczniów. – To niestety dość częste, że gubi się połączenie. Trudno oceniać czy jest to wina łącza, czy przeciążonego systemu. Trzeba sobie jednak radzić – podkreśla Anna Nowak, mama 12-letniej Zuzi.

Niestety zdarza się również, że dzieci „wagarują” i nie meldują się na lekcji. – Czasami zdarzają się pojedyncze przypadki, kore na bieżąco wyjaśniamy poprzez kontakt z rodzicami – wyjaśnia dyrekcja SP nr 6 w Śremie.

Nauczyciele na L4

W związku ze zdalnym nauczaniem pojawił się jeszcze jeden problem, a mianowicie problemy kadrowe, które dotyczą większości placówek. – W naszej szkole występują problemy kadrowe w związku z dużą ilością osób przebywających na l-4. Na dzień dzisiejszy 17 osób przebywa na zwolnieniu – dodaje Maciej Formaniak z SP nr 6.

W jednym z ostatnich wystąpień burmistrz wspomniał, że na 365 nauczycieli w gminie Śrem 55 przebywa na L4. Przykładowo w SP nr 1 na chwilę obecną pięciu nauczycieli przebywa na zwolnieniu lekarskim. Podobna sytuacja ma miejsce w „ekonomiku” i ZST. Na szczęście są też i takie szkoły, które omija ten problem.   – Jesteśmy chyba jedyną placówką, w której wszyscy nauczyciele pracują cały czas – informuje Katarzyna Włodarska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Krzyżanowie.

Jak sobie poradzą maluchy?

Czego natomiast obawiają się dyrektorzy szkół? – Co nas niepokoi to fakt przejścia klas 1-3 na tryb nauki zdalnej. Dzieci z tej grupy wiekowej, mimo wszystko, potrzebują wsparcia rodziców podczas łączenia z nauczycielem – mówi Małgorzata Stefaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp.

Podobnego zdania są rodzice, którzy nie wyobrażają sobie, by ich siedmioletnie pociechy same radziły sobie ze zdalnym nauczaniem. – W takiej sytuacji będę musiała zrezygnować z pracy. Jak to wszystko pogodzić? – zastanawia się Monika Grobelna.

Słowa uznania

Na koniec kilka ciepłych słów do swojej kadry skierował Piotr Karliński. – Z wielkim uznaniem patrzę na to jak nauczyciele rozwijają swoje kompetencje w obszarze TIK, wdrażają nowe rozwiązania oraz kolejne aplikacje, które usprawniają, jak i uatrakcyjniają prowadzenie lekcji. Pięknie im za to dziękuję – dodaje dyrektor „ekonomika”.

Równie pełna uznania jest dyrektor Zespołu Szkół Technicznych. – Nauczyciele wszystkich przedmiotów oprócz standardowych pomocy dydaktycznych korzystają z różnych ogólnodostępnych platform, aby urozmaicić i wzbogacić przerabiany materiał. Dodatkowo nauczyciele przedmiotów zawodowych pracują na programach, na których również uczniowie bez problemu mogą pracować w domu. Ponadto wszyscy nauczyciele są dostępni dla uczniów na dyżurach online. Razem damy radę! – podkreśla Maria Bychawska.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Rozpoznajesz go? Policja prosi o pomoc

Ciało mężczyzny odkryto 16 stycznia na terenie jednej z posesji w Kłodzie w gminie Rydzyna. Przy zwłokach nie było żadnych dokumentów. Mężczyzna ubrany był w...

Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę. Na pełne otwarcie lokali musimy poczekać do 28 maja, ale już od jutra będzie...

Zawsze uśmiechnięty i pełen wigoru. Damian Wesołowski nowym dzielnicowym KPP Śrem

Sierżant sztabowy Damian Wesołowski w służbie Policji jest od 2006 roku. Od samego początku zawodowo związany jest ze Śremie. Najpierw służył w konwojówce, a...