3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Wszystkie dzieci przechodzą na nauczanie zdalne. Rząd wprowadza kolejne restrykcje
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wszystkie dzieci przechodzą na nauczanie zdalne. Rząd wprowadza kolejne restrykcje

Tego obawiali się zarówno rodzice jak i nauczyciele. W środę, 4 listopada premier zapowiedział nowe restrykcje. Od poniedziałku, 9 listopada na nauczanie zdalne przechodzą również dzieci klas początkowych. Jednak to nie wszystkie nowe obostrzenia…

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas. Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tys. przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – tłumaczy premier Mateusz Morawiecki.

Rząd rozszerza nauczanie zdalne również dla klas 1-3. Przedłuża również okres nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada.

– Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy również dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – 500 zł – zapewnia szef polskiego rządu.

Wszystkie dzieci przechodzą na nauczanie zdalne. Rząd wprowadza kolejne restrykcje

Ponadto ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne. – Będą one tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny -wyjaśnia premier.

Co ważne, obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. Zmiany obejma też handel. – W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług – zapowiada Morawiecki.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Wszystkie dzieci przechodzą na nauczanie zdalne. Rząd wprowadza kolejne restrykcje

– Wciąż mamy duże rezerwy sprzętu. Ponad 1000 wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31proc. łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas – zapewnia premier.

Jeśli te zmiany nie przyniosą poprawy sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wówczas grozi nam narodowa kwarantanna. Premier zapowiedział, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączony zostanie ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to rząd wdroży zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się.

Wszystkie dzieci przechodzą na nauczanie zdalne. Rząd wprowadza kolejne restrykcje

– Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło – dodał Morawiecki.

Premier zwrócił się także do Polaków, którzy strajkują w obronie praw kobiet. – Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – apeluje szef polskiego rządu.

Na koniec premier odniósł się do pomocy dla poszczególnych branż. Rząd będzie starał się im pomóc… – Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness. Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy – dodał premier.

Źródłofot. KPRM
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....