0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

To jest rewolucja?

Myślę! Czuję! Decyduję! Śremianki i Śremianie po raz kolejny wyszli na „spacer”. W sobotę, 31 października ulicami Śremu przeszło około dwa tysiące osób. Ponownie dosadnie protestowali przeciwko orzeczeniu TK i rządom PiS.

Śremianie nie odpuszczają. Razem ramię w ramię spacerują, by głośno sprzeciwić się rządom PiS. Bo już nie o samo orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego chodzi. Młodzi ludzie dziś otwarcie mówią, że mają dość PiS. Mają dość rządu, premiera, prezydenta, na Jarosławie Kaczyńskim kończąc. Mówią, że nie dadzą się nabrać na propozycje prezydenta, który wyszedł z inicjatywą nowej ustawy dotyczącej aborcji.

W sobotnim proteście udział wzięło około dwa tysiące osób. Większość protestujących to były osoby młode. Kobietom towarzyszyli ich mężowie, partnerzy, przyjaciele i ojcowie. Ich zdaniem przelała się czara goryczy.

PiS zawłaszczył sądy. Nieudolnie rządzi naszym państwem. Wprowadza głupie prawo. Nie radzi sobie z pandemią. Depcze ciężką pracę przedsiębiorców. I na koniec próbuje odebrać kobietom ich podstawowe prawa. Nie pozwolimy na to – wylicza Karolina

Tomek z kolei wierzy, że to jest rewolucja. – My młodzi nie damy się mamić PiS. Nie chcemy żyć w takim kraju. Chcemy wolności, równości i demokracji. Chcemy również rozdzielić kościół od państwa. Wierzę, że nam się uda – mówi 20-latek.

Sobotni protest odbył się bez większych incydentów. Jedynie grupka młodych mężczyzn odgrażała się protestującym w okolicach ul. Kościuszki i kościoła Ducha św. Protest jak zawsze ochraniała śremska policja. Wśród protestujących porządku pilnowali tajniacy.

Na uwagę zasługuje solidarność burmistrza z protestującymi. Budynek śremskiego ratusza został podświetlony hasłem „Wybór. Nie zakaz”. Protestujący nagrodzili ten gest głośnymi brawami.

Czy będzie kolejny protest? – Sytuacja jest dynamiczna. Nie wykluczamy kolejnych spacerów – mówią organizatorzy. A wśród nich jest młodziutka Olga Rydzewska, która swoją charyzmą potrafi zebrać tłumy.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...