3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Przedsiębiorcy są załamani. Kto teraz kupi nasze kwiaty? – pytają wzburzeni
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Przedsiębiorcy są załamani. Kto teraz kupi nasze kwiaty? – pytają wzburzeni

Piątkowa decyzja premiera uderzyła nie tylko w zwykłych ludzi, którzy stracili szansę, by pójść na groby bliskich. Tym razem po kieszeni dostali przedsiębiorcy, którzy handlują kwiatami i zniczami. – Co my teraz z tymi kwiatami zrobimy? Cała nasza praca poszła na marne! Straciliśmy setki tysięcy złotych – mówią i oczekują rekompensaty ze strony rządu. Z propozycją wyszedł burmistrz Śremu.

W piątek, 30 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zamyka cmentarze na czas od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada. – Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć. Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Przedsiębiorcy są załamani. Kto teraz kupi nasze kwiaty – pytają wzburzeni

Tymczasem decyzja premiera przyniosła zupełnie odwrotny skutek. Polacy w piątek tłumnie ruszyli na cmentarze. Podobnie było również w Śremie. Po południu i wieczorem trudno było dojechać na cmentarz komunalny.

Kupiliśmy znicze i kwiaty. Planowaliśmy odwiedzić grób mamy w sobotę, niestety to nie będzie możliwe. Dlatego jeszcze dziś przyjechaliśmy na cmentarz – tłumaczy pan Michał, którego spotkaliśmy na Helenkach

Zapytaliśmy przedsiębiorców co sądzą o ostatniej decyzji premiera. Wielu z nich otwarcie potępia to zarządzenie. Handlarze już liczą straty.  – Brak słów. Nie rozumiemy dlaczego ta decyzja nie zapadła w poniedziałek. Wszystko wyglądałoby inaczej. Mamy tysiące kwiatów. Co z tym wszystkim zrobimy? To są setki tysięcy strat. Kto nam za to zapłaci? – pyta pan Dawid.

W Internecie pojawiły się już pierwsze propozycje, by kupować kwiaty od lokalnych przedsiębiorców. – Kupujmy kwiaty, pomimo że już mamy – dokupujmy – zachęca pani Renata. Kwiaty będą się przecież pięknie prezentować na jesiennych balkonach i tarasach.

Przedsiębiorcy są załamani. Kto teraz kupi nasze kwiaty – pytają wzburzeni

Z pewną inicjatywą wyszli włodarze Warszawy.Rząd w ostatniej chwili ogłosił decyzję ws. zamknięcia cmentarzy i naraził tysiące przedsiębiorców na ogromne straty. Postanowiłem im pomóc. Od jutra w Warszawie ruszy 6 punktów, gdzie będą mogli sprzedawać swoje znicze i kwiaty. Kupujmy je – bądźmy solidarni! – zaapelował Rafał Trzaskowski. Co na to burmistrz Śremu?

Uważam decyzję Premiera za zbyt późną i mało merytoryczną. Wystarczyło ogłosić decyzję w sprawie cmentarzu wczoraj i byłoby ok. Ludzie kupili kwiaty, znicze i dzisiaj w okropnym tłoku i pośpiechu zanosili je na cmentarze. To rząd powinien (tak zapowiada) zrekompensować straty handlującym. Handlujący mogą bez ograniczeń korzystać z miejsc przeznaczonych do handlu w Śremie. Opłat targowych nie pobieramy – zapewniał w piątek Adam Lewandowski

W sobotę burmistrz Śremu zdecydował się pomóc zrozpaczonym sprzedawcom kwiatów. – Przez spóźnione decyzje rządu w sprawie zamknięcia cmentarzy przedsiębiorcy handlujący kwiatami przed Świętem Zmarłych znaleźli się w trudnej sytuacji. Urząd Miejski w Śremie zakupi kwiaty – 300 sztuk – od śremskich przedsiębiorców i posadzi je w przestrzeni publicznej m. in. w parkach, w strefach przydrożnych. Chętnych do sprzedania kwiatów – po dobrej cenie – prosimy o kontakt w poniedziałek pod numerem telefonu 612847144. Zachęcam mieszkańców, aby również kupili kwiaty do mieszkań, na balkony, do ogrodu. Warto być solidarnym! – mówi Adam Lewandowski.

Tymczasem zreflektował się również premier Mateusz Morawiecki, który zadeklarował wsparcie dla przedsiębiorców. – Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem nastepujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię – tłumaczył premier.
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...