-0.9 C
Śrem
czwartek, 3 grudnia, 2020
Strona główna Aktualności Dziki w mieście to już nie abstrakcja, to rzeczywistość
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dziki w mieście to już nie abstrakcja, to rzeczywistość [FILM]

W ostatnim czasie coraz częściej dzika można spotkać nie w lesie, ale na terenie miasta. Także i Śrem powoli zaczyna dotykać ten problem. Zwierzęta zapuszczają w zurbanizowane lokalizacje z jednego prostego powodu – tam łatwiej o jedzenie.

Prawdopodobieństwo spotkania dzika w mieście zwiększa się z roku na rok. Widoki samotnych dzików przechadzających się rankiem po osiedlach nie stanowią już rzadkości, a powoli stają się normą. Duża w tym zasługa nas samych, mieszkańców, którzy nierzadko dokarmiają te zwierzęta.

Dziki szybko się uczą i widzą, że łatwiej o pokarm na terenie miasta. Dzik przyzwyczaja się, że taka forma zdobywania pokarmu jest o wiele łatwiejsza od poszukiwania go w naturalnym środowisku. Kolejne pokolenia uczą się przez to żebrania o pokarm. Opuszczają swoje środowisko naturalne, aby zamieszkać w okolicach siedzib ludzkich.

To natomiast rodzi problemu dla zwierząt oraz samych mieszkańców. Zwierzęta czują się w mieście, jak w swoim środowisku naturalnym, wyrządzając np. szkody w zieleni miejskiej. Często wpadają pod samochody, a przeniesione do lasu nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości, z którą dawno albo nawet wcale nie miały do czynienia.

Ponadto każde spotkanie z dzikiem, a w szczególności z lochy z młodymi może skończyć się atakiem. Dlatego lepiej nie niepokoić tych zwierząt i zawiadomić odpowiednie służby, np. śremską straż miejską, która dalej zajmie się tematem dzika w mieście.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...