18.9 C
Śrem
niedziela, 25 lipca, 2021

Strona główna Aktualności Dziki w mieście to już nie abstrakcja, to rzeczywistość
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dziki w mieście to już nie abstrakcja, to rzeczywistość [FILM]

W ostatnim czasie coraz częściej dzika można spotkać nie w lesie, ale na terenie miasta. Także i Śrem powoli zaczyna dotykać ten problem. Zwierzęta zapuszczają w zurbanizowane lokalizacje z jednego prostego powodu – tam łatwiej o jedzenie.

Prawdopodobieństwo spotkania dzika w mieście zwiększa się z roku na rok. Widoki samotnych dzików przechadzających się rankiem po osiedlach nie stanowią już rzadkości, a powoli stają się normą. Duża w tym zasługa nas samych, mieszkańców, którzy nierzadko dokarmiają te zwierzęta.

Dziki szybko się uczą i widzą, że łatwiej o pokarm na terenie miasta. Dzik przyzwyczaja się, że taka forma zdobywania pokarmu jest o wiele łatwiejsza od poszukiwania go w naturalnym środowisku. Kolejne pokolenia uczą się przez to żebrania o pokarm. Opuszczają swoje środowisko naturalne, aby zamieszkać w okolicach siedzib ludzkich.

To natomiast rodzi problemu dla zwierząt oraz samych mieszkańców. Zwierzęta czują się w mieście, jak w swoim środowisku naturalnym, wyrządzając np. szkody w zieleni miejskiej. Często wpadają pod samochody, a przeniesione do lasu nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości, z którą dawno albo nawet wcale nie miały do czynienia.

Ponadto każde spotkanie z dzikiem, a w szczególności z lochy z młodymi może skończyć się atakiem. Dlatego lepiej nie niepokoić tych zwierząt i zawiadomić odpowiednie służby, np. śremską straż miejską, która dalej zajmie się tematem dzika w mieście.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Udowodnili, że ratowanie życia mają we krwi

W minioną sobotę na placu przy OSP Brodnica odbyła się pierwsza – i miejmy nadzieję, że nie ostatnia akcja krwiodawcza, pod hasłem „Ratowania Życia...

Remont musi poczekać. Chętny był jeden, ale był za drogi

Kiedy powstawała restauracja McDonald’s wyremontowano miejski fragment ul. Gostyńskiej, który leży w ciągu drogi wojewódzkiej 432. Wówczas śremianie zastanawiali się, dlaczego tylko fragment ulicy...

Poczta Polska ostrzega przed oszustwami

Spółka przypomina, że nie wysyła drogą elektroniczną żadnych wiadomości zawierających prośby o uzupełnienie dokumentacji celnej, dotyczącej towarów zakupionych w azjatyckich sklepach internetowych. Osoby, które...