-0.9 C
Śrem
czwartek, 3 grudnia, 2020
Strona główna Aktualności Część dzieci zostaje w domach. Premier ogłosił nowe obostrzenia
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Część dzieci zostaje w domach. Premier ogłosił nowe obostrzenia

W piątek, 23 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady i obostrzenia. Od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Co jeszcze się zmieni?

Premier postawił sprawę jasno. – Przed nami krytyczny tydzień. Niepokoi nas tempo przyrostu zachorowań na COVID-19. Nowe obostrzenia powinny dać skutek po 10-14 dniach. Jeśli tak się jednak nie stanie wprowadzimy dalsze obostrzenia. Najważniejsze jest nasze zdrowie i życie, a także dostępna służba zdrowia. Nie wykluczamy głębokiego lockdownu – informuje Mateusz Morawiecki.

Część dzieci zostaje w domach. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Premier zapowiedział kilka nowych zmian. Od soboty, 24 października cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Inna zmiana dotyczy szkół podstawowych. – Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy to szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji – zapewnia premier.

Ponadto dzieci i młodzież do 16 roku życia w godzinach 8.00-16.00 mogą przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zmiany dotyczą również funkcjonowania lokali gastronomicznych. – Puby, restauracje czy kawiarnie będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia. Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń – wyjaśnia premier.

Część dzieci zostaje w domach. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Kolejnym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 os. w jednej grupie. Dotyczy to zebrań, spotkań, aktywności. – Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń – tłumaczy Mateusz Morawiecki.

Premier poprosił seniorów o pozostanie w domach. – Nasze działania tutaj muszą być zdecydowane. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach. Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie – dodał premier. Rząd przy tej okazji zapowiedział wprowadzenie akcji wspierającej seniorów. Na czym ma ona polegać? Planowane jest otwarcie dedykowanej infolinii – 22 505 11 11. Założenia są takie, że pod tym numerem senior zgłasza decyzję o pozostaniu w  domu. Wówczas OPS przydzieli takiej osobie pomoc. Pod adresem wspierajseniora.pl można również zgłosić swoja chęć niesienia pomocy osobom starszym.

Część dzieci zostaje w domach. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Na koniec premier oraz minister zdrowia zaapelowali do Polaków o ograniczenie kontaktów i w miarę możliwości pozostanie w domach. W piątek, 23 października w Polsce odnotowano ponad 13 tys. nowych zakażeń. 153 osoby zmarły. W powiecie śremskim potwierdzony wynik w kierunku COVID-19 mają 84 osoby. Na kwarantannie przebywają 524 osoby.

Źródłofot. KPRM
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...