3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Straż miejska przeprowadziła patrol antysmogowy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Straż miejska przeprowadziła patrol antysmogowy

W czwartek, 22 października straż miejska w Śremie przeprowadziła kontrolę zanieczyszczenia powietrza. Tym razem kontrola odbyła się przy wykorzystaniu dronów. Jak to wyglądało w praktyce?

Straż miejska w Śremie przeprowadziła wyjątkowy patrol antysmogowy. W czwartkowy poranek, 22 października przy pomocy dronów strażnicy miejscy skontrolowali kilka najbardziej newralgicznych miejsc.

Strażnikom w tej akcji pomogli fachowcy z poznańskiej firmy, którzy na co dzień wspierają samorządy w walce ze smogiem. W kontroli udział wziął specjalistyczny dron.

Straż miejska przeprowadziła patrol antysmogowy

– Tzw. Nosacz – podlatuje bezpośrednio do komina. Za pomocą sondy ze strugi ulatującego dymu pobierana jest próbka w sposób ciągły, która następnie trafia do analizatora. Po trwającym kilka sekund badaniu informacja o wykrytych substancjach trafia online do zewnętrznej stacji naziemnej i jest prezentowana w przystępnej graficznej lub liczbowej formie na ekranie analityka. W przypadku przekroczenia ustalonych norm na wyświetlaczu pojawia się czytelna informacja, która jest sygnałem do przeprowadzania dalszych czynności przez funkcjonariuszy – wyjaśnia pracownik firmy Dronpol. Wówczas do akcji ruszają strażnicy miejscy.

Straż miejska przeprowadziła patrol antysmogowy

W czwartek, w ten sposób udało się przeprowadzić około dziesięciu kontroli. Odbyły się one miedzy innymi w okolicach ul. Zachodniej, Wiejskiej i Glinki. Skończyło się na mandacie. Jeden z mieszkańców został „przyłapany” na paleniu drewna lakierowanego. Za palenie w piecu paliwem zakazanym grozi mandat od 20 do 500 zł, a w razie odmowy jego przyjęcia grozi do 5 tys. zł grzywny.

Strażnicy miejscy nie ukrywają, że praca z dronem znacznie ułatwia im zadanie. Dotychczas standardowa kontrola odbywała się poprzez fizyczne wejście na teren nieruchomości i sprawdzenie źródła ciepła – pieca/kotła pod kątem ewentualnego spalania odpadów. Dzięki dronom znacznie łatwiej walczyć im ze smogiem.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...