18 C
Śrem
niedziela, 25 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo

Baran, jak się patrzy!

Każdy zna tego jegomościa, z zakręconymi rogami, biało-czarny i strzeże. Pilnuje swego stada owieczek – to ten realny. Ten w Esterpolu pilnuje, żeby na drodze we wsi było bezpiecznie. Z jakim skutkiem? Na wyciąganie wniosków przyjdzie jeszcze czas. Teraz póki co zwierzę – choć jedynie na prowizorycznym znaku – wzbudza zainteresowanie.

Ni to znak, ni to reklama, ale baran, jak się patrzy! Widoczny z daleka i o to chodziło w zamyśle, bo ten baran z Esterpola ma specjalną rolę, bynajmniej nie odstrasza. Wręcz przeciwnie, zaprasza do wsi, bo Esterpole to wioska przepiękna, ładnie położona i wspaniali ludzie ją zamieszkują. Tyle tylko, że dla niektórych to za mało i pędzą swoimi samochodami przez wioskę z nadmierną prędkością stwarzając zagrożenie dla pieszych i zwierząt domowych, które przechadzają się od czasu do czasu jedyną z dróg przelotowych, jaka znajduje się we wsi.

„Nie bądź baranem… Zwolnij!” takie hasło zdobi podobizna barana, ale czy odniesie sukces? Zainteresowanie wzbudza. Przejezdni zwalniają, przyglądają się i wyrażają swój podziw dla inicjatorów akcji. Niektórzy strzelą sobie fotkę przy baranie z Esterpola, inni przemykają z zawrotną prędkością i nawet nie zauważą, że coś nowego pojawiło się przy drodze, którą pokonują codziennie np. w drodze do pracy.

– Chodzi nam o to, żeby kierowca zwalniali do przepisowej 50-tki, jaka w tym miejscu obowiązuje – mówi Daniel Niewiński z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „GNIAZDO”, które stoi murem za baranem. W szczególności Daniel Niewiński jest za to odpowiedzialny, bo to on zainicjował i wykonał barana w Esterpolu.

– Liczę, że taka inicjatywa spotka się z właściwą reakcją kierowców, ale także przyczyni się do tego, że Powiatowy Zarząd Dróg w Śremie zajmie się tą drogą i wykonają pobocza, żebyśmy mogli bezpiecznie poruszać się drogą – wyjaśnia pomysł na ustawienie rogacza na trasie wjazdowej do Esterpola.

Jak zareaguje PZD? Może po nagłośnieniu sprawy w mediach znajdą się pieniądze na to, aby poprawić stan bezpieczeństwa w Esterpolu i może nawet z krwi i kości powstanie chodnik? A na razie jest jak jest. Baran stoi, informuje, ostrzega, prosi, ale jak długo jeszcze? Tego nie wie nikt.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...