-0.9 C
Śrem
czwartek, 3 grudnia, 2020
Strona główna Aktualności Brodnica Baran, jak się patrzy!
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Baran, jak się patrzy!

Każdy zna tego jegomościa, z zakręconymi rogami, biało-czarny i strzeże. Pilnuje swego stada owieczek – to ten realny. Ten w Esterpolu pilnuje, żeby na drodze we wsi było bezpiecznie. Z jakim skutkiem? Na wyciąganie wniosków przyjdzie jeszcze czas. Teraz póki co zwierzę – choć jedynie na prowizorycznym znaku – wzbudza zainteresowanie.

Ni to znak, ni to reklama, ale baran, jak się patrzy! Widoczny z daleka i o to chodziło w zamyśle, bo ten baran z Esterpola ma specjalną rolę, bynajmniej nie odstrasza. Wręcz przeciwnie, zaprasza do wsi, bo Esterpole to wioska przepiękna, ładnie położona i wspaniali ludzie ją zamieszkują. Tyle tylko, że dla niektórych to za mało i pędzą swoimi samochodami przez wioskę z nadmierną prędkością stwarzając zagrożenie dla pieszych i zwierząt domowych, które przechadzają się od czasu do czasu jedyną z dróg przelotowych, jaka znajduje się we wsi.

„Nie bądź baranem… Zwolnij!” takie hasło zdobi podobizna barana, ale czy odniesie sukces? Zainteresowanie wzbudza. Przejezdni zwalniają, przyglądają się i wyrażają swój podziw dla inicjatorów akcji. Niektórzy strzelą sobie fotkę przy baranie z Esterpola, inni przemykają z zawrotną prędkością i nawet nie zauważą, że coś nowego pojawiło się przy drodze, którą pokonują codziennie np. w drodze do pracy.

– Chodzi nam o to, żeby kierowca zwalniali do przepisowej 50-tki, jaka w tym miejscu obowiązuje – mówi Daniel Niewiński z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „GNIAZDO”, które stoi murem za baranem. W szczególności Daniel Niewiński jest za to odpowiedzialny, bo to on zainicjował i wykonał barana w Esterpolu.

– Liczę, że taka inicjatywa spotka się z właściwą reakcją kierowców, ale także przyczyni się do tego, że Powiatowy Zarząd Dróg w Śremie zajmie się tą drogą i wykonają pobocza, żebyśmy mogli bezpiecznie poruszać się drogą – wyjaśnia pomysł na ustawienie rogacza na trasie wjazdowej do Esterpola.

Jak zareaguje PZD? Może po nagłośnieniu sprawy w mediach znajdą się pieniądze na to, aby poprawić stan bezpieczeństwa w Esterpolu i może nawet z krwi i kości powstanie chodnik? A na razie jest jak jest. Baran stoi, informuje, ostrzega, prosi, ale jak długo jeszcze? Tego nie wie nikt.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...