24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremBędą niższe opłaty za wywóz odpadów
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Będą niższe opłaty za wywóz odpadów

W czwartek, 15 października radni już po raz 22. debatowali w tej kadencji nad problemami mieszkańców gminy Śrem. Tym razem na tapetę wzięli miedzy innymi takie tematy jak: opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy emisja obligacji komunalnych. Co jeszcze uradzili?

Jedną z najważniejszych kwestii podejmowanych na czwartkowej sesji była uchwała dotycząca nowych stawek za opłaty za gospodarowanie odpadami. Przypomnijmy, że w październiku gmina wprowadziła nowe stawki. Mieszkańcy Śremu, Mechlina, Nochowa, Psarskiego, Pyszącej i Zbrudzewa płacą dziś 36 zł od osoby, natomiast mieszkańcy pozostałych miejscowości w gminie płacą stawkę 31 zł. Te kwoty mają obowiązywać do końca 2020 roku.

Nowa uchwała zaproponowana przez burmistrza wprowadza obniżenie stawek od przyszłego roku – z 36 zł na 31 zł, a kwoty 31 zł na 26 zł. Radny Marek Basaj zaproponował jednak, by stawki dotyczące opłat za wywóz odpadów jeszcze bardziej umniejszyć – do 26 zł dla Śremu, Mechlina, Nochowa, Psarskiego, Pyszącej i Zbrudzewa oraz 19 zł dla pozostałych miejscowości w gminie Śrem. Ta propozycja przepadła w głosowaniu.

Radni przystali na projekt uchwały przygotowanej przez burmistrza. Oznacza to, że nowe stawki będą na poziomie 31 zł i 26 zł. Te kwoty, zdaniem burmistrza, powinny pokryć koszty związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

– Plan dochodów na rok 2021 z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie stawek określonych w przedmiotowej uchwale szacuje się na poziomie 13.962.864,00 zł (z uwzględnieniem ulg z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny lub/i kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku). Przy wyliczeniu stawki brano pod uwagę liczbę osób zgłoszonych do systemu według stanu na dzień 30 czerwca br. Bieżące średnio miesięczne koszty ponoszone z tytułu gospodarki odpadami komunalnymi wynoszą 989.614,00 zł (obliczone na podstawie kosztów ponoszonych w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień 2020 roku) – wyjaśnia Adam Lewandowski.

Warto podkreślić, że radni zdecydowali się również przychylić do propozycji burmistrza, który zaproponował emisję obligacji komunalnych na kwotę 10 mln zł. – Emisja obligacji ma na celu sfinansowanie planowanego deficytu budżetowego w 2020 roku związanego z wydatkami gminy oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów oraz emisji papierów wartościowych – tłumaczy burmistrz. Gmina zobowiązuje się wykupić obligacje w kilku seriach do 2030 roku.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe