17.5 C
Śrem
sobota, 24 lipca, 2021

Strona główna Aktualności Od soboty cała Polska w „żółtej” strefie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Od soboty cała Polska w „żółtej” strefie

Premier Morawiecki poinformował o strategii walki rządu z trwającą epidemią koronawirusa. Żółta strefa rozszerzona zostanie na teren całego kraju. Co to oznacza?

Na wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego poinformowano o wytycznych związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Najważniejszą informacją konferencji jest fakt rozszerzenia strefy żółtej na teren całego kraju, a nie jak to było dotąd, na terenie poszczególnych powiatów z wysokim wskaźnikiem zachorowań.

Obostrzenia w strefie „żółtej”

Od soboty 10.10 będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do tej pory taki obowiązek istniał w jedynie w strefie „czerwonej”.

Podczas imprez okolicznościowych maksymalnie będzie mogło w nich uczestniczyć do 75 osób. W strefie tej będą mogły odbywać się zgromadzenia, ale ich liczebność jest ograniczona do 150 osób.

Jeśli chodzi o działalność kulturalną, to kina będą mogły wpuścić widzów do 25 proc. miejsc na widowni. Imprezy w plenerze będą mogły zgromadzić maksymalnie do 100 osób lub z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej.

Natomiast jeśli chodzi o restauracje, to tutaj obowiązywać będzie zasada: 1 osoba na 4 m2.

Policja zapowiada kary

Wcześniej zapowiedziano również, że od tej soboty policja będzie więcej karać, a mnie j pouczać osoby, które nie stosują się do obostrzeń.

Ogłoszono politykę „zero tolerancji”. Osoba, która nie będzie zasłaniała ust i nosa, aby uniknąć mandatu, będzie musiała okazać się zaświadczeniem o chorobie, lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Źródłofot. MZ
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Muzeum Śremskie zyska nowe nagłośnienie i oświetlenie

- Podpisaliśmy umowę z Włodzimierzem Piesiakiem z Agencji Muzycznej Accord na dostawę nagłośnienia i oświetlenia do sali widowiskowej o wartości ponad 240 tys. zł....

Trwają półkolonie z Wartą Śrem i Adalbertus Dalewo

To już tradycja. Od kilku lat Warta Śrem organizuje letnie atrakcje dla dzieci. Tak też jest i w tym roku. Do współpracy dołączył Adalbertus...

Kolejne nowe auto zasili szeregi PSP Śrem

Jeszcze w tym roku PSP Śrem rozpisze ofertę na dostarczenie nowego samochodu kwatermistrzowskiego dla miejscowej jednostki. Zakup auta możliwy będzie dzięki otrzymaniu dofinansowania ze...