2.2 C
Śrem
piątek, 4 grudnia, 2020
Strona główna Kultura Nowieczek uwieczniony na fotografiach
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nowieczek uwieczniony na fotografiach

„Odkrywamy historię sołectwa i przodków - Nowieczek we wspomnieniach mieszkańców” - to projekt historyczny, realizowany w Nowieczku od maja do września br. Pomysłodawcą było sołectwo Nowieczek, a w jego realizację aktywnie włączyło się Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Nowieczek. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Centrum PISOP w wysokości 4 200 zł.

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem w lokalnym środowisku, czego najlepszym potwierdzeniem jest bardzo duża ilość osób, które chcą obejrzeć stare zdjęcia i zebrane przez mieszkańców Nowieczka materiały dokumentacyjne. Pierwotnie zdjęcia i pamiątki miały być prezentowane do 24 września, organizatorzy zapewniają jednak, że większość zgromadzonych materiałów, jak również film, można będzie obejrzeć także teraz, konieczne jest jednak telefoniczne ustalenie wizyty.

13 września w świetlicy w Nowieczku odbyło się uroczyste podsumowanie tego projektu. Niedzielne popołudnie wspomnień rozpoczęła gra terenowa „Rozpoznaj, odszukaj, odpowiedz”, w której wzięło udział pięć rodzin: Łącznych, Mulczyńskich, Polaszyków, Krauze oraz Grzesiaków. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów.

Głównym punktem programu było otwarcie wystawy liczącej ponad 500 zdjęć i pamiątek, które – zgodnie z założeniem projektu – zostały udostępnione przez obecnych i byłych mieszkańców Nowieczka. Gości powitała Janina Pawełczyk, sołtys wsi, która prowadziła spotkanie wraz z Dorotą Cieślak, prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Nowieczek.

Ciekawym elementem projektu okazał się półtoragodzinny film, w którym można było zobaczyć tematyczne obrazy związane z dawnym i współczesnym Nowieczkiem, Zaprezentowano zdjęcia przedstawiające wieś, fotografie ślubne, rodzinne, związane z pracami w obejściu, żniwami, a także działalnością OSP Nowieczek. Dopełnieniem całości były wspomnienia najstarszych mieszkańców wioski. Nierzadko są to osoby, które urodziły się w czasach wojennych i powojennych. Ostatnia część filmu to współczesny Nowieczek, czyli prezentacja trzynastu ulic w tej miejscowości.

Sporym zainteresowaniem cieszy się także wystawa. W pierwotnym zamyśle organizatorów było zebranie starych fotografii oraz stworzenia okolicznościowej prezentacji, nikt nie spodziewał się jednak, że fotografii będzie ponad pięćset. Spontanicznie pojawił się także pomysł, aby poszczególne rodziny przygotowały arkusze wystawowe, na których znajdą się fotografie z rodzinnych albumów wraz ze szczegółowym opisem. Łącznie przygotowano pięćdziesiąt arkuszy. Najwięcej, bo aż po cztery arkusze wykonali mieszkańcy dwóch gospodarstw – w pierwszym właścicielami były rodziny Ratajczaków, Maćkowiaków, Szymankiewiczów i Matoszko, a w drugim – Przegrockich, Rydlewskich oraz Wojniuszy. Na wystawie nie brakuje także fotograficznych perełek, jedną z nich jest wykonane w 1938 roku zdjęcie z jubileuszu 60-lecia kółka rolniczego.

Jak powiedziała w swoim wystąpieniu Janina Pawełczyk, realizacja przedsięwzięcia możliwa była przede wszystkim dzięki zaangażowaniu mieszkańców Nowieczka oraz członków Stowarzyszenia. Słowa podziękowania skierowane zostały także do Centrum PISOP oraz Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dolsku za wsparcie finansowe projektu, do firmy SOBDroN Damian Sobański z Nowieczka za nagranie dronem wsi z lotu ptaka oraz do Tomasza Frąckowiaka z Dolska za pomoc techniczną przy przygotowaniu filmu.

Myślę, że projekt będzie miał ciąg dalszy, ponieważ planowane jest wydanie tych wspomnień w wersji książkowej. W okresie zimowym będziemy się do państwa zwracać o spisanie wspomnień każdej rodziny. Jeżeli znalazłyby się jeszcze zdjęcia, które do nas nie dotarły, a przedstawiają dla państwa jakąś wartość, to można w okresie zimowym przynieść, będziemy robić scan i umieścimy w książce – powiedziała na zakończenie Janina Pawełczyk

Magda Przybyła

 

 

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...