15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Drony w rolnictwie – prezentacja w ZSR w Grzybnie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Drony w rolnictwie – prezentacja w ZSR w Grzybnie

Młodzi, przyszli technicy rolnictwa w ostatnich dniach września mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi technikami mechanizacji rolnictwa z wykorzystaniem UAV, czyli bezzałogowych systemów powietrznych znanych inaczej jako drony.

Zaawansowane technologie produkcji roślinnej i ciągła mechanizacja rolnictwa przesuwają granicę, w której rolnik już nie jest chłopem w ciągniku, a staje się przedsiębiorcą.

Przedsiębiorcą korzystającym z najnowszych technologii usprawniających proces produkcyjny. Do tych ostatnich z pewnością zaliczyć należy wszelkiej maści drony wykorzystywane w rolnictwie.

Pokaz i prezentację możliwości takich urządzeń mogli sam sprawdzić uczniowie klas III technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technikum rolniczego wraz z opiekunami: Michałem Stępniem i Janem Kaźmierczakiem uczęszczający do Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Prezentacja części możliwości dronów w rolnictwie odbyła się 28 września.

Bezzałogowe jednostki latające są najczęściej wykorzystywane do monitoringu upraw polowych. Dostarczają obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz dają rolnikowi możliwość oberwania poszczególnych rzędów upraw, a nawet konkretnych roślin czy liści.

W Grzybnie zastosowano prostszą prezentację. Zdecydowano się pokazać w jaki sposób za pomocą UAV można bezproblemowo stworzyć ortofotomapę oraz dokonać precyzyjnego pomiary z wykorzystaniem RTK GPS.

Praktyczną wiedzę na ten temat uczniom z Grzybna przekazał dr hab. Dariusz Gozdowski z SGGW w Warszawie.

Dyrekcja szkoły liczy, że tego typu warsztaty na stałe wpiszą się w plan zajęć klas związanych z rolnictwem i zagoszczą na dłużej w ZSR w Grzybnie.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...