15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚrem30 – lecie Fundacji Na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

30 – lecie Fundacji Na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem

W tym roku Fundacja Na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem obchodzi trzydziesty jubileusz. Początki jej działań to lata 90-te. Powstała, by dbać o renowację zabytkowych budynków. Jej celem było także wprowadzenie nowej jakości życia społecznego w Śremie. Z biegiem lat jednak działalność fundacji rozwinęła się na wiele płaszczyzn, począwszy od renowacji zabytków, a skończywszy na wolontariacie, pomocy socjalnej oraz pracy z osobami niepełnosprawnymi i bezdomnymi.

– W ciągu tych trzydziestu lat na karcie historii zapisało się wiele pięknych projektów i inicjatyw, z których wszystkie osoby związane z Fundacją mogą być dumne. Chęć niesienia pomocy innym nie tylko dostarcza pozytywnej energii nam samym, ale również zaraża kolejne osoby do czynienia dobra, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia – mówi Hieronim Bartkowiak, prezes zarządu fundacji.

Aktualnie jednym z najważniejszych projektów fundacji jest budowa domu dla bezdomnych mężczyzn w Nochowie. Inwestycja zmierza ku końcowi. – Dom przy ulicy Dutkiewicza w Śremie, który początkowo pełnił jedynie funkcję domu dla bezdomnych kobiet, dziś służy też mieszkańcom miasta, którzy ku radości domowników uwielbiających gości mogą korzystać z wolnej przestrzeni i organizować tu na przykład lekcje tańca. Z radością obserwujemy też pracę z osobami bezdomnymi, często zmagającymi się z uzależnieniami i różnymi życiowymi tarapatami, którzy przy pomocy serdecznych ludzi stają na własne nogi i zaczynają żyć. Od nowa. Kochają i cieszą się każdym dniem. A my – cieszymy się razem z nimi, z ich szczęścia i poczucia niezależności – dodaje Hieronim Bartkowiak.

30 – lecie Fundacji Na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem

Przy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem działa Centrum Integracji Społecznej. Jego pracownicy pracują nad tym, by wydobyć z osób bezdomnych nowe umiejętności i zainteresowania. To z kolei umożliwia im podjęcie pracy.  – Często organizowane są też grupy samopomocowe i warsztaty, z których każdy uczestnik wychodzi z pełnym pakietem wsparcia i nowej wiedzy  – zapewnia prezes fundacji.

Przy fundacji działa również Bank Żywności wspierający osoby ubogie i bezdomne ze Śremu i okolic. Co roku dysponuje on tonami żywności, która trafia do najbardziej potrzebujących.

– Fundacja nawiązuje też wiele ciekawych kontaktów, dzięki którym jej podopieczni i pracownicy mają możliwość poznawania nowych, kreatywnych, barwnych postaci, o otwartych sercach i głowach pełnych pomysłów. Tak chociażby narodziła się przyjaźń między innymi z poznańskimi fundacjami Barka i Otulina. Członkowie tychże fundacji stali się nikim innym jak naszymi serdecznymi przyjaciółmi, na których zawsze możemy liczyć  – podkreśla Hieronim Bartkowiak.

Fundacja prowadzi również punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. – Z tych porad korzysta wiele osób niemogących pozwolić sobie na uzyskanie odpłatnego wsparcia prawnego  – dodaje prezes.

Fundacja promuje również Lokalne Centrum Wolontariatu, które stale się rozwija, a jego szeregi co roku poszerzają się o nowych członków i chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy.  – Bo pomaganie uzależnia – naprawdę!  – zapewnia Bartkowiak.

Na koniec warto wspomnieć o Kole Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Smoki”. Zadaniem Koła jest między innymi działanie na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, rehabilitacja oraz przygotowywanie do życia w środowisku. Członkowie „Smoków” biorą udział w wyjazdach integracyjnych, zajęciach sportowych, celebrują Mikołajki, Gwiazdkę i Dzień Dziecka, a przede wszystkim – spędzają wspólnie czas i dobrze bawią się w swoim towarzystwie.

O tym, co w Fundacji się dzieje i co dokonało się na przestrzeni trzech dekad, moglibyśmy opowiadać godzinami. Fundacja to przede wszystkim ludzie – zarówno Ci potrzebujący pomocy, jak i pracownicy, przyjaciele i wolontariusze, bez których niesienie pomocy byłoby niemożliwe. Trzydzieści lat to kawał pięknej historii. Będziemy wspólnie dbać o to, by to, co najlepsze, było zawsze przed nami  – zapewnia Hieronim Bartkowiak

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe