19.1 C
Śrem
piątek, 18 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Kolejnych wzrostów cen ponoć możemy uniknąć. W jaki sposób?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kolejnych wzrostów cen ponoć możemy uniknąć. W jaki sposób?

Od października weszła w życie nowa stawka za wywóz odpadów w Śremie. Od tego miesiąca stawki wynoszą odpowiednio 31 i 36 zł w zależności od miejscowości. Burmistrz zapewnia, że kolejnych wzrostów cen możemy uniknąć. Jego zdaniem wystarczy jedynie zacząć produkować mniejszą ilość śmieci oraz je właściwie i dokładnie segregować…

O tym, że gmina Śrem podnosi stawki za wywóz odpadów pisaliśmy już wcześniej. Wówczas wielu śremian wyraziło swą krytyczną opinię o horrendalnych podwyżkach. Wielu mieszkańców poważnie zastanawia się nad zasadnością segregowania odpadów. – Za tę cenę? Urzędnicy chyba na głowę upadli – kwitował sprawę krótko jeden z naszych czytelników.

Przypomnijmy, że od 1 października kwotę 36 zł płacą mieszkańcy Śremu, Mechlina, Nochowa, Psarskiego, Pyszącej i Zbrudzewa. Stawka 31 zł obowiązuje w pozostałych miejscowościach gminy.

Taka wysokość opłat planowana jest na okres od października do grudnia 2020 roku. Jesienią po przeanalizowaniu ponoszonych kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych przedstawiony zostanie projekt uchwały, która obniży te stawki w 2021 roku – zapewnia burmistrz Adam Lewandowski

Burmistrz uważa również, że kolejnych wzrostów cen można uniknąć. Tylko jak to zrobić? – Wystarczy jedynie zacząć produkować mniejszą ilość śmieci oraz je właściwie i dokładnie segregować – zapewnia włodarz.

I tu jest właśnie problem. Całkiem niedawno informowaliśmy o tym, że pracownicy PGK w Śremie mieszają odpady, które wcześniej zostały przez mieszkańców posegregowane. Wówczas przedsiębiorstwo przyznało się do błędu.  Do zmieszania dwóch frakcji szkła doszło w wyniku błędu pracownika.

Można jednak takich wpadek uniknąć. Dobrym przykładem jest tutaj Ciechanów. Władze gminy postawiły na innowacyjne rozwiązanie. – Ciechanów jest pierwszym w Polsce miastem, w którym na stałe zamontowano nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, pozwalające m.in. kontrolować selektywną zbiórkę – informuje Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy UM Ciechanów.

Gmina przeprowadziła roczny pilotaż. – Przyniósł on pozytywne efekty w postaci wzrostu gospodarstw domowych segregujących odpady z 10 do 90%. Warto zaznaczyć, że roczny pilotaż, który poprzedził wprowadzenie rozwiązania na stałe i umożliwił jego udoskonalenie był dla miasta bezpłatny – dodaje rzecznik.

Następnie innowacyjne rozwiązanie wprowadzono już na stałe na jednym z ciechanowskich osiedli. Gospodarstwa objęte systemem nowoczesnej segregacji znajdują się w budynkach Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Koszt wprowadzenia rozwiązania dla miasta to 300 tys. zł. Na czym ono polega?

– Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów. Odpady z danego lokalu są automatycznie ważone po ich wrzuceniu. Klapy otwierają się po podaniu kodu QR mieszkania. Konstrukcja pojemników uniemożliwia też rozprzestrzenianie się odpadów, np. przy wietrznej pogodzie czy dostanie się do nich ptaków lub gryzoni. Zlikwidowany jest też problem podrzucania odpadów spoza osiedla. Nie można ich bowiem włożyć do pojemnika bez posiadania kodu otwierającego urządzenia, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich odbiorem. Zainstalowane kamery monitoringu pozwalają także na weryfikację osób pozostawiających odpady przy pojemnikach – wyjaśnia Paulina Rybczyńska.

Obecnie gmina Ciechanów pracuje nad pozyskaniem kolejnych funduszy na rozwój nowoczesnego systemu segregacji odpadów. Czy takie rozwiązanie mogło by powstać również w naszej gminie? Mogłoby, ale…  gmina Śrem nie ma dziś na to pieniędzy.

Inteligentne pojemniki na odpady to program pilotażowy. System nie jest powszechny w całym mieście, tylko na jednym osiedlu w Ciechanowie. Aktualnie gmina Śrem nie dysponuje środkami ani warunkami na wprowadzenie takich rozwiązań – informuje Julia Projs ze śremskiego ratusza

No cóż warto było zapytać. Być może burmistrz jednak ponownie zastanowi się nad tym innowacyjnym rozwiązaniem? Przecież sam zapewnia, że koszty wywozu odpadów można zmniejszyć. „Wystarczy jedynie zacząć produkować mniejszą ilość śmieci oraz je właściwie i dokładnie segregować”.

Poprzedni artykułSTAND-UP NIGHT: KUBA DĄBROWSKI
Następny artykułNie daj się otruć!
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Głośny wybuch w Śremie. Wysadzono bankomat

Policja w Śremie około godziny 2 w nocy otrzymała zgłoszenie o wybuchu w jednym z bloków przy ul. Chłapowskiego. Na miejscu okazało się, że...

Fakty i mity na temat e-mobilności

Produkcja elektrolitu generuje wiele odpadów i zużywa dużo energii? Mit! Jeśli chcesz wypić słodką herbatę, dodajesz do niej cukier i mieszasz. Tak właśnie działa proces...

Kiermasz charytatywny dla Olgi Miśkiewicz

Olga Miśkiewicz z Kiszkowa w Wielkopolsce to malutka dziewczynka, który choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. - SMA to bardzo ciężka choroba genetyczna....