17.5 C
Śrem
sobota, 24 lipca, 2021

Strona główna Aktualności Śrem Jeszcze w tym roku ma stanąć tężnia solankowa. A kiedy z niej...
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jeszcze w tym roku ma stanąć tężnia solankowa. A kiedy z niej skorzystamy?

Znamy już nazwę firmy, która zajmie się budową tężni solankowej w Parku Odlewników. Przetarg wygrała firma – Stolarstwo Usługi Ogólnobudowlane Hołderny Adam z Mechlina. Koszt tej inwestycji to 240 711 zł. Tężnia ma powstać jeszcze w tym roku. Ale czynna będzie najpewniej dopiero na wiosnę.

Przypomnijmy, że tężnia solankowa, która ma powstać w Parku Odlewników jest jednym ze zwycięskich projektów ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł jest autorstwa radnego Grzegorza Wiśniewskiego. – Chcemy utworzyć miejsce do odpoczynku i prowadzenia profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców gminy Śrem – tak reklamował swój projekt Grzegorz Wiśniewski.

Tężnia solankowa zasilana będzie solanką ze szczelnego zbiornika. Tężnia będzie miała konstrukcję drewnianą, a wypełniona zostanie tarniną. – Spływająca solanka z koryta będzie odpływała do zbiornika i ponownie tłoczona na tężnie. Cały proces odbywać się będzie w obiegu zamkniętym – wyjaśnia Julia Projs ze śremskiego ratusza.

Tężnia ma powstać jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że będzie ona nieczynna w okresie zimowym. A co za tym idzie, z jej dobrodziejstw będzie można korzystać w pełni dopiero wiosną przyszłego roku.

Burmistrz musiał dołożyć

Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 240 tys. zł. Pierwotnie na ten projekt gmina miała przeznaczyć około 190 tys. zł. – W budżecie gminy Śrem na realizację zwycięskiego projektu ogólnogminnego w V Edycji Budżetu Obywatelskiego Śremu „Tężnia solankowa w Parku Odlewników – śremskie miejsce wspomagania zdrowia” zabezpieczył 195 362,30 zł. Niestety do ogłoszonego przetargu na realizację przedsięwzięcia przystąpiła tylko jedna firma, która zaoferowała wykonanie tężni za kwotę 240 711  zł – wyższą  od zabezpieczonych środków. Burmistrz Śremu podjął decyzję o przeniesieniu środków w budżecie gminy i dołożeniu brakującej kwoty, ponieważ organizacja ponownego przetargu bez zmiany zakresu rzeczowego nie wpłynęłaby na zmniejszenie ceny – tłumaczy Julia Projs.

Recepta na smog?

Na koniec warto dodać, że tężnia będzie miała charakter ogólnodostępny, a korzystanie z niej będzie bezpłatne i nieograniczone czasowo. – Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu, działają regeneracyjnie, relaksacyjnie, uspokajająco i kojąco na organizm. Tężnia znacząco polepszy jakość powietrza w okolicy Jezioran, działając jak filtr powietrza – zapewnia Grzegorz Wiśniewski, pomysłodawca projektu.

Źródłofot. pixabay
Poprzedni artykułIntegracja w Szreniawie
Następny artykułSamorządowa lista płac
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Muzeum Śremskie zyska nowe nagłośnienie i oświetlenie

- Podpisaliśmy umowę z Włodzimierzem Piesiakiem z Agencji Muzycznej Accord na dostawę nagłośnienia i oświetlenia do sali widowiskowej o wartości ponad 240 tys. zł....

Trwają półkolonie z Wartą Śrem i Adalbertus Dalewo

To już tradycja. Od kilku lat Warta Śrem organizuje letnie atrakcje dla dzieci. Tak też jest i w tym roku. Do współpracy dołączył Adalbertus...

Kolejne nowe auto zasili szeregi PSP Śrem

Jeszcze w tym roku PSP Śrem rozpisze ofertę na dostarczenie nowego samochodu kwatermistrzowskiego dla miejscowej jednostki. Zakup auta możliwy będzie dzięki otrzymaniu dofinansowania ze...