5.9 C
Śrem
piątek, 4 grudnia, 2020
Strona główna Aktualności Śrem Jeszcze w tym roku ma stanąć tężnia solankowa. A kiedy z niej...
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jeszcze w tym roku ma stanąć tężnia solankowa. A kiedy z niej skorzystamy?

Znamy już nazwę firmy, która zajmie się budową tężni solankowej w Parku Odlewników. Przetarg wygrała firma – Stolarstwo Usługi Ogólnobudowlane Hołderny Adam z Mechlina. Koszt tej inwestycji to 240 711 zł. Tężnia ma powstać jeszcze w tym roku. Ale czynna będzie najpewniej dopiero na wiosnę.

Przypomnijmy, że tężnia solankowa, która ma powstać w Parku Odlewników jest jednym ze zwycięskich projektów ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł jest autorstwa radnego Grzegorza Wiśniewskiego. – Chcemy utworzyć miejsce do odpoczynku i prowadzenia profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców gminy Śrem – tak reklamował swój projekt Grzegorz Wiśniewski.

Tężnia solankowa zasilana będzie solanką ze szczelnego zbiornika. Tężnia będzie miała konstrukcję drewnianą, a wypełniona zostanie tarniną. – Spływająca solanka z koryta będzie odpływała do zbiornika i ponownie tłoczona na tężnie. Cały proces odbywać się będzie w obiegu zamkniętym – wyjaśnia Julia Projs ze śremskiego ratusza.

Tężnia ma powstać jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że będzie ona nieczynna w okresie zimowym. A co za tym idzie, z jej dobrodziejstw będzie można korzystać w pełni dopiero wiosną przyszłego roku.

Burmistrz musiał dołożyć

Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 240 tys. zł. Pierwotnie na ten projekt gmina miała przeznaczyć około 190 tys. zł. – W budżecie gminy Śrem na realizację zwycięskiego projektu ogólnogminnego w V Edycji Budżetu Obywatelskiego Śremu „Tężnia solankowa w Parku Odlewników – śremskie miejsce wspomagania zdrowia” zabezpieczył 195 362,30 zł. Niestety do ogłoszonego przetargu na realizację przedsięwzięcia przystąpiła tylko jedna firma, która zaoferowała wykonanie tężni za kwotę 240 711  zł – wyższą  od zabezpieczonych środków. Burmistrz Śremu podjął decyzję o przeniesieniu środków w budżecie gminy i dołożeniu brakującej kwoty, ponieważ organizacja ponownego przetargu bez zmiany zakresu rzeczowego nie wpłynęłaby na zmniejszenie ceny – tłumaczy Julia Projs.

Recepta na smog?

Na koniec warto dodać, że tężnia będzie miała charakter ogólnodostępny, a korzystanie z niej będzie bezpłatne i nieograniczone czasowo. – Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu, działają regeneracyjnie, relaksacyjnie, uspokajająco i kojąco na organizm. Tężnia znacząco polepszy jakość powietrza w okolicy Jezioran, działając jak filtr powietrza – zapewnia Grzegorz Wiśniewski, pomysłodawca projektu.

Źródłofot. pixabay
Poprzedni artykułIntegracja w Szreniawie
Następny artykułSamorządowa lista płac
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...