15.1 C
Śrem
czwartek, 21 października, 2021
Strona główna Kultura Marszałek kupi dworek w Manieczkach?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Marszałek kupi dworek w Manieczkach?

Co dalej z dworkiem Wybickiego w Manieczkach? Czy instytucje państwowe sięgną do kieszeni i wyciągną z niej 1,5 mln zł na wykup przedmiotowej posiadłości, a następnie przekształcą ją w muzeum pamięci Józefa Wybickiego?

Prywatny właściciel dworku Wybickiego w Manieczkach chce odsprzedać działkę wraz pałacem na cele kulturalne. Chętnych jednak brak. Pukano już do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pukano do władz powiatu. Teraz zapukano do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Krystyna Kubiska-Sztul, radna sejmiku województwa wielkopolskiego, skierowała na ręce marszałka Marka Woźniaka interpelacje w tej sprawie.

Radna napisała w niej, że w 2022 r. przypadnie 200. rocznica śmierci gen. Józefa Wybickiego i ten rok byłby wspaniałym czasem, żeby w Manieczkach otworzyć Muzeum Hymnu Polskiego oraz jego autora, generała Wybickiego.

Żeby jednak do tego doszło, najpierw teren trzeba kupić i stąd pytanie radnej do marszałka: „Czy bierze Pan pod uwagę możliwość zakupy z rąk prywatnych tego bezcennego zabytku celem powstania Muzeum Hymnu Narodowego i gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach?”

Podobnie jak radna, tak i my oraz cała społeczność, której zależy na upamiętnieniu w Manieczkach Józefa Wybickiego, czekamy na odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Natomiast dla wszystkich, którzy czekają na kolejną „Niedzielną kawę z gen. Wybickim” mamy niezbyt dobre informacje. Organizatorzy poinformowali, że zawieszają cykl tych spotkań, z uwagi na osiągnięty cel, którym było nagłośnienie sprawy. Tego ostatniego nie można organizatorom odmówić.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śrem pamięta o rozstrzelanych 20.10.1939r.

20 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Wówczas, na oczach innych mieszkańców, również dzieci, bestialsko zamordowanych...

Derby zasłużenie dla KSGB

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy już w 8 minucie objęli prowadzenie po „samobóju” Stanisława Kiela, który interweniował na tyle pechowo, że...

Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi?! – zaproszenie na wykład

W środę, 27 października warto zajrzeć do muzeum, na ten dzień bowiem zaplanowano wykład pod ciekawym tytułem „Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi”....