28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Kultura Marszałek kupi dworek w Manieczkach?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Marszałek kupi dworek w Manieczkach?

Co dalej z dworkiem Wybickiego w Manieczkach? Czy instytucje państwowe sięgną do kieszeni i wyciągną z niej 1,5 mln zł na wykup przedmiotowej posiadłości, a następnie przekształcą ją w muzeum pamięci Józefa Wybickiego?

Prywatny właściciel dworku Wybickiego w Manieczkach chce odsprzedać działkę wraz pałacem na cele kulturalne. Chętnych jednak brak. Pukano już do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pukano do władz powiatu. Teraz zapukano do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Krystyna Kubiska-Sztul, radna sejmiku województwa wielkopolskiego, skierowała na ręce marszałka Marka Woźniaka interpelacje w tej sprawie.

Radna napisała w niej, że w 2022 r. przypadnie 200. rocznica śmierci gen. Józefa Wybickiego i ten rok byłby wspaniałym czasem, żeby w Manieczkach otworzyć Muzeum Hymnu Polskiego oraz jego autora, generała Wybickiego.

Żeby jednak do tego doszło, najpierw teren trzeba kupić i stąd pytanie radnej do marszałka: „Czy bierze Pan pod uwagę możliwość zakupy z rąk prywatnych tego bezcennego zabytku celem powstania Muzeum Hymnu Narodowego i gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach?”

Podobnie jak radna, tak i my oraz cała społeczność, której zależy na upamiętnieniu w Manieczkach Józefa Wybickiego, czekamy na odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Natomiast dla wszystkich, którzy czekają na kolejną „Niedzielną kawę z gen. Wybickim” mamy niezbyt dobre informacje. Organizatorzy poinformowali, że zawieszają cykl tych spotkań, z uwagi na osiągnięty cel, którym było nagłośnienie sprawy. Tego ostatniego nie można organizatorom odmówić.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...