10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Brodnica Marszałek kupi dworek w Manieczkach?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Marszałek kupi dworek w Manieczkach?

Co dalej z dworkiem Wybickiego w Manieczkach? Czy instytucje państwowe sięgną do kieszeni i wyciągną z niej 1,5 mln zł na wykup przedmiotowej posiadłości, a następnie przekształcą ją w muzeum pamięci Józefa Wybickiego?

Prywatny właściciel dworku Wybickiego w Manieczkach chce odsprzedać działkę wraz pałacem na cele kulturalne. Chętnych jednak brak. Pukano już do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pukano do władz powiatu. Teraz zapukano do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Krystyna Kubiska-Sztul, radna sejmiku województwa wielkopolskiego, skierowała na ręce marszałka Marka Woźniaka interpelacje w tej sprawie.

Radna napisała w niej, że w 2022 r. przypadnie 200. rocznica śmierci gen. Józefa Wybickiego i ten rok byłby wspaniałym czasem, żeby w Manieczkach otworzyć Muzeum Hymnu Polskiego oraz jego autora, generała Wybickiego.

Żeby jednak do tego doszło, najpierw teren trzeba kupić i stąd pytanie radnej do marszałka: „Czy bierze Pan pod uwagę możliwość zakupy z rąk prywatnych tego bezcennego zabytku celem powstania Muzeum Hymnu Narodowego i gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach?”

Podobnie jak radna, tak i my oraz cała społeczność, której zależy na upamiętnieniu w Manieczkach Józefa Wybickiego, czekamy na odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Natomiast dla wszystkich, którzy czekają na kolejną „Niedzielną kawę z gen. Wybickim” mamy niezbyt dobre informacje. Organizatorzy poinformowali, że zawieszają cykl tych spotkań, z uwagi na osiągnięty cel, którym było nagłośnienie sprawy. Tego ostatniego nie można organizatorom odmówić.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...