15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Kultura Poznajcie historię o kominiarzach
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Poznajcie historię o kominiarzach

To niezwykły projekt, za którym stoi fundacja Atqi. W Bibliotece Publicznej w Śremie można zobaczyć wystawę „Opowieść o kominiarzach ze Zbrudzewa”. Wystawa jest opowieścią młodego pokolenia - dzieci ze szkoły w Zbrudzewie - o ponad 100 letniej tradycji „murzenia”.

Fundacja Atqi realizuje projekt „Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie”, który jest integralną częścią projektu Spotkania Kultur.

Od 14 do 25 września w Bibliotece Publicznej przy ul. Grunwaldzkiej w Śremie można zobaczyć wystawę „Opowieść o kominiarzach ze Zbrudzewa”.

Wystawa ta jest opowieścią młodego pokolenia – dzieci ze szkoły w Zbrudzewie – o ponad 100 letniej tradycji, która z jednym wyjątkiem w 2020 roku (pandemia COVID -19) nieprzerwanie odbywa się w Zbrudzewie pod Śremem – wyjaśniają organizatorzy wystawy

„Opowieść o kominiarzach ze Zbrudzewa” to opowieść o wyjątkowej tradycji Zbrudzewa. To również opowieść o kominiarzach przeplatana historiami o dawnych, ale i obecnych kominiarzach. Do niedawna wiele osób ze Śremu przechodziło przez łąki i kanał ulgi, żeby „zostać wymurzonym na szczęście” w Wielkanocny Poniedziałek.

Celem czwartej edycji Spotkania Kultur pod hasłem ,,Kominiarze w Zbrudzewie” jest  angażowanie dzieci w upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego. Fundacja Atqi zachęca również mieszkańców do podzielenia się swoją historią o kominiarzach. Autorom zależy, by wystawa inspirowała do tworzenia kolejnych rozdziałów i kart historii kominiarzy ze Zbrudzewa.

Projekt „Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie” zakwalifikował się i otrzymał dofinansowanie w programie EtnoPolska2020 z Narodowego Centrum Kultury.

(oprac. Dominika Górna)

„Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie”

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...