4.1 C
Śrem
sobota, 28 listopada, 2020
Strona główna Aktualności Śrem Jubileusz 30-lecia samorządności terytorialnej z koronawirusem w tle
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jubileusz 30-lecia samorządności terytorialnej z koronawirusem w tle

W 2020 roku w całej Polsce miała być feta i huczne świętowanie. W tym roku bowiem mija 30 lat od momentu powstania samorządu w Polsce. Niestety 2020 rok przywitał nas pandemią koronawirusa. Zatem huczne obchody jubileuszu trzeba było zamienić na skromne konkursy i zabawy online.

– 27 maja 1990 r. po raz pierwszy Polacy wybierali miejscowe władze, których zadaniem była organizacja życia w lokalnej społeczności. W planach na ten rok było zorganizowanie samorządowej majówki, koncertów i spotkań z osobami, które miały wpływ na budowę demokracji w kraju. Niestety, wszystko pokrzyżowała pandemia i brak możliwości organizacji zgromadzeń. Zmiana planów obchodów nie oznacza jednak zapomnienia o tej ważnej rocznicy. Wciąż do dyspozycji mamy materiały pisane, fotograficzne i filmowe. I właśnie poprzez przypomnienie niektórych wydarzeń czy postaci odświeżymy wspomnienia i uczcimy ten ważny rok dla Polski i dla nas, mieszkańców gminy Śrem – zapewnia burmistrz Adam Lewandowski.

Nie da się ukryć, że 30. rocznica powstania samorządu terytorialnego w Polsce to ważny moment dla władz lokalnych i społeczności. W planach było wielkie świętowanie. Nikt jednak nie przypuszczał, że z pandemią w tle. – Jednak jest co świętować. 30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z wszystkich polskich regionów, miast i wsi, a, co najważniejsze, wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. Już ponad połowę tego okresu samorządy działają przy wsparciu funduszy unijnych, a wykorzystanie tych środków na poziomie samorządów ma bezpośredni wpływ na poprawę standardu życia mieszkańców – dodaje burmistrz.

Śremski ratusz zachęca wszystkich mieszkańców do dzielenia się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z minionych 30 lat. – Uczcijmy tę rocznicę wspólnie, ponieważ wspólnota i solidarność to nasz największy kapitał! – zachęca.

Już wkrótce na stronie internetowej lub na portalu społecznościowym gminy Śrem pojawią się konkursy i zabawy dotyczące jubileuszu 30-lecia samorządności terytorialnej.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...