16.3 C
Śrem
poniedziałek, 28 września, 2020
Strona główna Aktualności Śrem PCPR wydało sporą gotówkę. Jakie zrobili zakupy?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

PCPR wydało sporą gotówkę. Jakie zrobili zakupy?

To pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie. Urzędnicy dokonali zakupów dla swoich podopiecznych na kwotę niemal 280 tys. zł. Co kupili?

Przystąpiliśmy do unijnego projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”. Dla naszych podopiecznych zakupiliśmy laptopy, słuchawki, oprogramowanie komputerowe, a także środki ochrony osobistej – wyjaśnia Karolina Gałuszka, kierownik śremskiego PCPR

Z informacji przekazanych przez rząd wynika, że głównym celem projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID – 19” jest zapobieganie i ograniczenie negatywnych skutków wystąpienia COVID-19 w obszarze pieczy zastępczej.

Środki na zakupy pochodzą w dużej mierze  z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. – Wartość naszych zakupów to 279 410,52 zł, z czego 235 487,18 zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej , a 43 923,34 zł ze środków budżetu państwa – dodaje kierownik centrum.

Urzędnikom udało się kupić m.in. środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne za łączną kwotę: 5 270,10 zł dla łącznie 141 osób.

Ponadto dla podopiecznych PCPR czeka już 69 zestawów komputerowych. Laptopy zostaną przekazane dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych. W skład zestawu wchodzą: Ms Office 2019 H&S, mysz bezprzewodowa, torba ochronna oraz modem LTE. Dodatkowo dzieci otrzymają również słuchawki z mikrofonem.

– Zakupiliśmy również jeden zestaw komputerowy dla dziecka niepełnosprawnego umieszczonego w rodzinie zastępczej. Dodatkowo do tego zestawu dziecko otrzyma urządzenie zastępujące mysz i klawiaturę, pozwalające sterować komputer za pomocą gałek ocznych, oprogramowanie wspomagające naukę sterowania wzrokiem oraz telewizor – wyjaśnia Karolina Gałuszka.

PCPR wydało sporą gotówkę. Jakie zrobili zakupy?

Czworo dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych otrzyma również oprogramowanie aktywizujące i edukacyjne wspomagające rozwój dziecka z niepełnosprawnością (zaburzenia mowy, niedosłuch lub inne deficyty).

To nie koniec. Aż 38 rodzin zastępczych otrzyma urządzenia wielofunkcyjne t.j. kopiarka, drukarka, skaner i fax w jednym. Jednak, co ważne, sprzęt komputerowy nadal pozostanie własnością powiatu. – Będzie on użyczany rodzinom zastępczym na czas pobytu dziecka w pieczy zastępczej – podkreśla kierownik.

Nowy sprzęt trafi do 70 dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych, a także do 38 rodzin zastępczych. – Z tego projektu łącznie skorzysta 141 osób – dodaje Karolina Gałuszka.

Sprzęt oraz środki ochrony osobistej powinny trafić do podopiecznych jeszcze w tym tygodniu.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...