16.3 C
Śrem
poniedziałek, 28 września, 2020
Strona główna Aktualności Śrem W Dąbrowie powstał pokój integracji sensorycznej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

W Dąbrowie powstał pokój integracji sensorycznej

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dąbrowie znów zaskakuje. W tym roku dyrektor szkoły postawił sobie za cel stworzyć przyjazne miejsce dla dzieci z dysfunkcjami. W ten sposób powstał pokój integracji sensorycznej. Co się tam znajduje?

– Nasz nowy gabinet to sala do terapii sensorycznej. Jest to nowość. W szkołach mamy coraz więcej dzieci, które mają zdiagnozowany autyzm czy zespół Aspergera, a także inne schorzenia. Moim zdaniem takie miejsce jest bardzo potrzebne dzieciom. Mamy również wykwalifikowanych nauczycieli, którzy znają się na terapii sensorycznej i ta sala bardzo wspomaga ich pracę z uczniami – wyjaśnia Marcin Szydłowski, dyrektor szkoły w Dąbrowie.

W Dąbrowie powstał pokój integracji sensorycznej

W pokoju jest przyciemnione światło, miękka wykładzina i przyjazne otoczenie. Natomiast z głośnika płynie relaksująca muzyka. To wszystko sprawia, że na moment dziecko znajduje się w innym świecie. – Celem działania takiego gabinetu jest przede wszystkim wspomaganie rozwoju dzieci z różnymi dysfunkcjami oraz rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i kryzysowych, które zdarzają się w szkolnej rzeczywistości. Chcemy dążyć do poprawy jakości funkcjonowania uczniów w społeczeństwie, tak by mogli coraz lepiej i sprawniej radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego – dodaje dyrektor.

Z gabinetu terapii sensorycznej mogą również korzystać dzieci w pełni zdrowe. – Czasem w sytuacjach konfliktowych dziecko potrzebuje chwili wyciszenia. Jest to doskonałe miejsce, w którym szybko można złapać równowagę – wyjaśnia Marcin Szydłowski.

Takie miejsce od dawna nam się marzyło – wspomina jeden z pedagogów

Aby gabinet mógł powstać konieczne było stworzenie specjalnego projektu. – Udało nam się uzyskać wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Subwencja pokryła koszt zakupu wyposażenia. Natomiast burmistrz dołożył swoją cegiełkę w postaci sfinansowania remontu i przystosowania pomieszczeń na gabinet – wyjaśnia dyrektor placówki.

W Dąbrowie powstał pokój integracji sensorycznej

Podczas naszej wizyty w szkole udało nam się również podejrzeć nową szatnię, która powstała w ramach programu „Szatnia na medal”. Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dąbrowie to największa placówka wiejska w gminie Śrem. – Szkoła dysponuje świetnie przygotowaną i rozbudowaną bazą, z której na co dzień korzysta ponad 300 uczniów. Wiele z naszych projektów powstało dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców oraz całej społeczności wiejskiej. Wszystkim serdecznie dziękuję za wsparcie – dodaje Marcin Szydłowski.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...