28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Poseł Tadeusz Tomaszewski przyznał, że dostał mocnego kopniaka od wyborców
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Poseł Tadeusz Tomaszewski przyznał, że dostał mocnego kopniaka od wyborców

W piątek, 11 września do Śremu na swój dyżur poselski przyjechał poseł Lewicy – Tadeusz Tomaszewski. Zanim jednak spotkał się ze swoimi wyborcami, zaprosił na spotkanie dziennikarzy. Poseł przedstawił dotychczasowe działania klubu. Pochwalił się nowymi ustawami. Przyznał też, że dostał mocnego kopniaka od wyborców.

Tadeusz Tomaszewski co pewien czas odwiedza Śrem i zaprasza swoich wyborców na spotkanie przy kawie. Chętnie także spotyka się z mediami. W piątek przedstawił kilka najważniejszych spraw, jakie podejmował w ostatnich miesiącach Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy.

Chciałbym opowiedzieć o ustawach, które w ostatnim czasie w sejmie przeszły bez kłótni. Przeszły przy porozumieniu ponad podziałami politycznymi – tłumaczył poseł Tomaszewski

Lewica zagłosowała za ustawą o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze ZSRR w latach 1936-1956. – 17 września obchodzimy kolejną rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Prezydent Andrzej Duda wyszedł z propozycją ustanowienia jednorazowego świadczenia w pewnej formie zadośćuczynienia dla tych, którzy byli deportowani lub zsyłani do byłego Związku Radzieckiego – wyjaśniał poseł.

Ustawa zakłada, że świadczenie pieniężne przyznawane będzie jednorazowo, w wysokości 200 zł za każdy pełny miesiąc okresu podlegania represjom w latach 1939-1956. Z tego świadczenia będzie mogło skorzystać około 22 tys. osób, które posiadają uprawnienia kombatanckie. Ustawa wejdzie w życie 21 września.

Poseł Tadeusz Tomaszewski przyznał, że dostał mocnego kopniaka od wyborców

– Kolejna ustawa, którą poparliśmy pojawiła się z inicjatywy rządu i dotyczyła zadośćuczynienia krzywdom doznanym ze strony reżimu komunistycznego przez osoby, które swoim poświęceniem przyczyniły się do obalenia ustroju totalitarnego oraz odrodzenia demokratycznego i niepodległego państwa polskiego – relacjonował poseł.

Posłowie zaproponowali, by każda osoba o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych otrzymała wyrównanie do kwoty 2,4 tys. zł. Oczywiście pod warunkiem, że kwota emerytury czy renty tej kwoty nie przekracza.

Ponadto kolejną ustawą, która nie budziła wątpliwości wśród posłów Lewicy była ta o zmianie prawa o ruchu drogowym. – Ta ustawa została już przez prezydenta podpisana i wejdzie w życie na początku grudnia. Przewiduje ona kilka ułatwień dla kierowców. Między innymi znosi obowiązek wydawania karty pojazdu czy znosi obowiązek posiadania prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Polacy odczują również spadek kosztów rejestracji pojazdu – dodał poseł.

W ostatnich dniach Lewica złożyła również projekt ustawy dot. zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa ta ma na celu poprawę zapisów, które mają chronić kobietę przed obniżeniem świadczeń w związku zapisami Tarczy Antykryzysowej.

Okazuje się również, że poseł Tadeusz Tomaszewski skierował interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie utworzenia Muzeum Hymnu Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach. – Niestety minął już ponad miesiąc a odpowiedzi wciąż brak – zauważył poseł. – Zależy nam na tym, by wykupić dworek, wyremontować go i oddać ludziom w postaci muzeum – dodał Tomaszewski.

Podczas piątkowego spotkania poseł przyznał, że dość mocno dostał w kość, podobnie jak jego koledzy z ław sejmowych, w związku z propozycją podwyżek dla parlamentarzystów, prezydenta czy samorządowców. – To nie był dobry czas na wprowadzanie tego typu regulacji. Dość mocno nam się oberwało od wyborców – przyznał Tadeusz Tomaszewski.

Na koniec poseł zapewnił nas również, że Lewica absolutnie nie planuje wchodzić w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. – Na taki ruch nie pozwala nam mandat, który otrzymaliśmy od naszych wyborców. W pewnych kwestiach będziemy się zgadzać, w innych na pewno nie. Jednak nie jesteśmy opozycją totalną – zapewniał poseł.

Kolejne spotkanie z posłem odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Lewica planuje zorganizować w Śremie „Piknik dla przyszłości”. – Jest to forma dialogu obywatelskiego w przestrzeni otwartej. Zapraszamy 25 września – zakończył spotkanie Tadeusz Tomaszewski.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...