9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Do gminy Śrem wrócą poszukiwacze ropy naftowej i gazu ziemnego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Do gminy Śrem wrócą poszukiwacze ropy naftowej i gazu ziemnego

W czwartek, 10 września śremski ratusz poinformował, że na terenie gminy Śrem znów pojawią się poszukiwacze ropy naftowej i gazu ziemnego. Prace wiertnicze rozpoczną się przy dwóch otworach poszukiwawczych Grodzewo-1 i Bystrzek-1. Czy to bezpieczne dla mieszkańców tej okolicy?

– Na terenie gminy Śrem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. rozpoczyna prace wiertnicze przy dwóch otworach poszukiwawczych Grodzewo-1 i Bystrzek-1, w oparciu o koncesję łączną na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego – informuje urząd miasta.

W naszej okolicy nie jest to jednak żadna nowość. Podobne prace wydobywcze prowadzone były już w 1974 roku w Kalejach. W kolejnych latach złoża odkryto również w okolicy Zaniemyśla.

– W tym roku Spółka zakończyła prace przygotowawcze, które polegały na budowie placów na których będzie prowadzone wiercenie i przygotowaniu dróg dojazdowych do transportu rządzenia wiertniczego. Od kilku dni trwa zwożenie i montaż urządzenia na placu wiertniczym Grodzewo-1. Wiercenie otworu Grodzewo-1 planujemy rozpocząć pod koniec września. Otwór Bystrzek-1 będzie wiercony w przyszłym roku – informuje PGNiG.

Czy to jest bezpieczne?

PGNiG zapewnia, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. – Polskie przepisy prawa i wszelkie procedury regulujące prace związane z poszukiwaniami i eksploatacją złóż węglowodorów stanowią bardzo rozbudowany system zabezpieczeń w celu ochrony środowiska. Gwarantują także bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i wszystkich osób znajdujących się w otoczeniu prowadzonej inwestycji – zapewniają władze spółki. PGNiG również przeprasza za ewentualne przejściowe niedogodności związane z prowadzonymi pracami i liczy na wyrozumiałość mieszkańców.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Tysiące złotych dla Oskarka

W mienioną niedzielę w Chaławach w Brodnicy przy świetlicy wiejskiej odbył się piknik charytatywny dla Oskara Marciniaka z Kokorzyna w powiecie kościańskim. To odpowiedź...

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...