14.3 C
Śrem
piątek, 25 września, 2020
Strona główna Aktualności Na sygnale Groził wysadzeniem bloku. Usłyszał zarzuty
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Groził wysadzeniem bloku. Usłyszał zarzuty

Akcja służb w Śremie na osiedlu Helenki. Jeden z mieszkańców groził rozszczelnieniem gazu i spowodowaniem eksplozji. Mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu. Śremianinem zajął się zespół ratownictwa medycznego, a jego zachowanie – chociaż mogło wydawać się groźne – wynikało z załamania psychicznego. Następnie 42-latek stanął przed prokuratorem i usłyszał zarzuty.

Groził odkręceniem gazu i spowodowaniem eksplozji

Policja oraz służby straży pożarnej i pogotowia ratunkowego zostały w niedzielę około godziny 15 powiadomione o groźbach, jakie rzucał jeden z mieszkańców bloku przy ul. Paderewskiego w Śremie.

Mężczyzna groził, że doprowadzi do eksplozji poprzez rozszczelnienie instalacji gazowej. Groził, że w ten sposób popełni samobójstwo. Nie baczył, że jego zachowanie może przynieść także opłakane konsekwencje dla innych użytkowników budynku.

Na miejsce udał się patrol policji oraz liczne zastępy straży pożarnej ze Śremu, Niesłabina, Pyszącej oraz Wyrzeki.

Tam okazało się, że Marcin P., który groził wysadzeniem bloku znajduje się pod wpływem alkoholu.

– Na miejsce natychmiast udali się policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego. Okazało się, że 42-letni mężczyzna był faktycznie nietrzeźwy i akurat sam przebywał w mieszkaniu. Poinformował funkcjonariuszy, że nie radzi sobie z różnymi sprawami i zadzwonił na numer alarmowy, bo chciał zwrócić na siebie uwagę, a także po to, aby została mu udzielona pomoc psychiatryczna – przekazuje podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowy KPP w Śremie.

W rozmowie ze służbami oświadczył, że nie zrobił niczego takiego, co wynikało ze zgłoszenia, jakie otrzymały służby.  Na prośbę policji, straż pożarna sprawdziła mieszkanie, w którym przebywał potrzebujący fachowej pomocy medycznej mężczyzna. Mierniki gazowe nie wykazały żadnego zagrożenia. Kurki w kuchence gazowej były także zamknięte. Uznano, że nie było zagrożenia spowodowania wybuchu.

Czytaj także: Groził odkręceniem gazu i wysadzeniem bloku

Służby szybko ustaliły, że zawiadomienie od mężczyzny ma raczej charakter wołania o pomoc, niż realnej groźby, niech świadczy fakt, że nie zarządzono ewakuacji bloku, w którym przebywał zdesperowany śremianin.

Groził spowodowaniem wybuchu – usłyszał zarzut

Przez cały czas mężczyzną zajmowali się policjanci. Ostatecznie trafił on pod opiekę lekarską. Przybyli na miejsce medycy przebadali mężczyznę, ale nie widzieli oni potrzeby hospitalizowania go czy też przewiezienia do specjalistycznego ośrodka medycznego. Zamiast tego 42-latek trafił na tzw. „policyjny dołek”. Tam po wytrzeźwieniu przedstawiono mu zarzut.

– Mężczyzna usłyszał zarzut z artykułu 224a kodeksu karnego, tj. zarzut fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu – mówi Renata Mikołajczak, szefowa Prokuratury Rejonowej w Śremie. – Jest to zarzut, za który kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności w wysokości od 6 miesięcy do 8 lat włącznie – dodaje.

Wobec podejrzanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji z obowiązkiem stawiania się na komendzie i poręczenia majątkowego.

Taka ilość zadysponowanych służb nie powinna nikogo dziwić. Tego samego dnia w godzinach porannych w Świdnicy (dolnośląskie) w budynku wielorodzinnym doszło do eksplozji gazu. Tam w wyniku wybuchu gazu ranna została jedna osoba.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Najczęściej czytane

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...